Bajkoterapia - Przedszkole nr 70 w Lublinie

Article heading icon

BAJKOTERAPIA

Bajkoterapia w naszym przedszkolu drogą do wszechstronnego rozwoju dziecka.

Bajkoterapia to ważna metoda wspierająca, która wpływa pozytywnie na wszechstronny, harmonijny rozwój dziecka. Świat dziecka to przesuwający się ciąg bardziej lub mniej zrozumiałych dla niego obrazów i zdarzeń. Mały człowiek musi umieć odnaleźć się w tym świecie, umieć reagować na stale zmieniające się zdarzenia. Bajki kreują niezwykły świat. Z ich pomocą dziecko uczy się reguł, jakie, rządzą rzeczywistością, wzorów zachowań, odróżniania dobra od zła. Przez pryzmat bajki poznaje ono świat, przenosi się w inne środowiska, rozwija wyobraźnię, poznaje normy społeczne.

Czytając określone bajki można dziecku pomóc w wielu trudnych sytuacjach dla niego, takich jak np.: irracjonalne lęki lub pierwsze dni w przedszkolu. Dziecko myśli inaczej niż my – dorośli. Czterolatkowi nie potrzebna jest jeszcze prawda, szczególnie ta bolesna, ciężka. Dziecko musi przejść przez pewne okresy myślenia, zanim zacznie oceniać świat naszymi kategoriami. Dlatego warto na tej drodze do dorosłości postawić przed dzieckiem bajkę.

Czytanie bajek zalecane jest zarówno w celach profilaktycznych jak i w czasie zaburzeń emocjonalnych u dzieci. Bajki wzmacniają i uzdrawiają kruchą psychikę dziecka, pomagają maluchowi w rozumieniu i radzeniu sobie z własnymi lękami, niepokojami oraz słabościami. Trzeba pamiętać, że bajka nie działa od razu. Jest to proces, który musi potrwać i dokonuje się w dziecku. Czasem dzieci powracają do przeczytanych bajek dopiero po jakimś czasie. Najskuteczniejsze są zaś te bajki, do których dziecko chce powracać, co jakiś czas. To znaczy, że dziecko tej właśnie bajki potrzebuje, utożsamia się z jej bohaterem, słuchanie jej daje mu wiele satysfakcji i zadowolenia.

Bajkoterapia to także doskonała metoda relaksacyjna.

Odpowiednio dobrane i przeczytane historie mogą doskonale wyciszyć dziecko, przed snem po dniu pełnym wrażeń. Terapia przez bajkę ma na celu redukcję napięcia i odbudowanie pozytywnego obrazu siebie i świata. Bajkoterapia zyskuje na popularności dzięki swej prostocie i efektywności pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Jest ważnym sposobem wspierania terapeutycznego we wczesnych okresach rozwoju dziecka. Dlatego nasze przedszkole bierze udział w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” oraz realizuje program wychowawczo-terapeutyczny „W świeci baśni i bajki” w związku z tym:

  • Codziennie o stałej porze odbywa się czytanie (baśni, bajek, wierszy) przez wychowawców w poszczególnych grupach
  • Zapraszamy rodziców, opiekunów, dziadków, rodzeństwo, przedstawicieli ciekawych zawodów, aby czytali dzieciom
  • Współpracujemy ściśle z Miejską Biblioteką Publiczną, gdzie dzieci z wychowawcą uczęszczają na zajęcia biblioteczne

Mając na uwadze integracyjną część procesu wychowawczo-dydaktycznego, przedszkole – rodzina zachęcamy do czytania swoim dzieciom w domu. Jest to również alternatywą na wspólne bycie ze swą pociechą, ograniczenie dziecku godzin spędzanych przed telewizją i komputerem.

Literatura szczególnie polecana:

"Bajkoterapia" K. Ibisz, A. Gruszczyńska

"Bajki terapeutyczne" M. Molicka

Małgorzata Blicharz, Justyna Szwedowicz